TAM MOTIVASYON IÇIN 7 ÖNERI

 

1- Neyi yapmayı sevdiğini bul.

Sevdiğin işi yaparsan daha çabuk konsantre olursun ve daha iyi sonuçlar alırsın. Büyük başarı elde eden insanların hepsi, sadece iş dünyası değil sanat, spor vb. her alanda; sevdiği işi yapan insanlardan çıkmaktadır.

2- Etrafınla Daha Sağlıklı İletişim Kur

Dünya üzerinde yaşayan 7 milyar insanın hepsini sevemeyeceğin gibi, iş yerinde bulunan veya iş sebebiyle herhangi bir şekilde ve herhangi bir sebeple aynı ortamı paylaştığın insanların hepsini de sevemezsin. Ancak bu onlarla sağlıklı iletişim kurmama gibi bir lüksün bulunduğu anlamına gelmemeli. Etrafınızdaki insanlarla en azından işlerin sağlıklı yürümesine yetecek seviyede ilişkiler kurman gerekir.

3- Vazgeçme

Bazı işler çetin ve bunaltıcıdır ancak pes etme. Unutma, üzerinde çalıştığın her neyse, daha önce senden daha zeki olmayan birisi tarafından başarıldı ve aynı başarıyı senin de göstermemen için herhangi bir sebep yok.

4- Hedefler Belirle

Kendin için kısa ve uzun vadeli hedefler belirle ve bu hedefler listesini sık sık gözden geçirerek kendini sorguya çek. Bu motive olman ve kendini daha iyi hissetmen için gerekli bir durumdur.

5- Elde Ettiğin Başarıların Tadını Çıkar

Başardığın şey her ne olursa olsun, küçük veya büyük, kendinle gurur duy. Ve bu başarını daha büyük başarılar için motivasyon için kullan.

6- Zen Müzikleri Dinle

Zen müziklerinin insan psikolojisine olumlu etkileri olduğu ve insan motivasyonunu yükselttiği bilinmektedir. Kendine zen müzikleri ve rahatlatıcı müziklerden bir playlist oluştur ve sık sık bunu dinle.

7- Kendini Ödüllendir

Ara sıra durup, kendin için zaman ayırmak ve sevdiğin işlerle uğraşmak, hem sana ilerleyen zamanlardan daha verimli değerlendiren zaman olarak geri dönecek, hem de psikolojine olumlu etkiler sağlayacaktır.

 

P.S. MOTIVASYONUNU SÜREKLI NASIL YÜKSEK TUTABILIRSIN?